کومه های شیشه ای

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

توضیح طرح معماری کومه های شیشه ای

طبیعت حاشیه زاینده رود، برای ساکنین استان های همجوار و به عمق چندین نسل، گذرگاهی برای گریز از خستگی­های ناشی از زندگی شهری بوده و هست، به طوریکه تقریبا در همه­ی فصول سال، می­توان امید به گذراندن اوقات فراغت را در این منطقه، در برنامه های اکثر خانواده های مقیم شهرهای نزدیک یافت.

با این مقدمه، پیدا کردن مکانی مناسب، امن و خوش منظره برای استراحت و میل نمودن غذا و ... مسئله ­ی پر اهمیتی ست که کیفیت آن تاثیر مستقیم بر آرامش ذهنی گردشگران خواهد داشت.

کمان چوبی رنگی که بعد از گذشتن از کوه شیراز در جاده­ی چمها روی تپه­ی باغ زمان به چشم می­خورد، "کومه­های شیشه­ای باغ زمان" نام دارد که با هدف ایجاد فضایی برای اقامت­های کوتاه مدت، به دور از گزند عوامل نامطلوب جوی و حشرات موذی، سرپناهی زیبا و مکانی مطلوب برای گردشگران منطقه فراهم می­کند.

به شکل کلی می­توان ایده اصلی طرح را کمانی مواج بر فراز یال تپه­های مشرف بر پل تاریخی زمان­خان و زاینده رود دانست.

عوامل گوناگونی همچون شکل هندسی زمین پروژه، پرسپکتیوها، دید و مناظر پیرامونی و نیز عوامل اقلیمی و استفاده بهینه از انرژی، در شکل گیری ایده طرح این استراحتگاه­ها نقش مؤثری ایفا کرده­اند.

این فرم کمانی مواج، علاوه بر هماهنگی با بافت طبیعی منطقه می­تواند پیوندی میان نقاط مرتفع تپه و آسمان محسوب شود و نیز دید انسان را از درون کومه­ها با توجه به عملکرد قوسها در معماری به سمت آسمان سوقدهد.

مجموعه کومههای شیشه­ای باغ زمان از یازده آلاچیق تشکیل شده است که امتداد آنها از یک سو به سمت پل تاریخی زمانخان و از سوی دیگر به "رستوران  زمان" منتهی می­شود که دارای ویژگی­های منحصر به فردی همچون دید باز 360 درجه به مناظر منطقه از داخل باکس های شیشه ای و اشراف کامل به رودخانه توسط افراد مقیم می باشد و این به دلیل موقعیت مناسب قرارگیریکومه هاست. در طراحی سقف کومه ها نیز برای حفظ ارتباط هرچه بیشتر کاربر با محیط طبیعی از مصالح طبیعی " بامبو" کمک گرفته شده است.

احساس امنیت و آرامش بیشتر برای اقامت های چند ساعته ، تهویه مناسب به دلیل کوران هوا در داخل باکس­ها، دسترسی به برق و امکانات اولیه تأسیساتی و نیز نزدیکی پروژه به امکانات خدماتی رفاهی همچون سرویس های بهداشتی، رستوران ، کافی شاپ ، پارکینگ و ... از دیگر ویژگی های مطلوب این پروژه است که امکان طبیعت گردی و تفرج و تفریح را به خصوص برای خانواده ها آسان ترمی کند.

View the embedded image gallery online at:
http://baghezaman.com/component/k2/item/29-oxide#sigProIdfdedf1f0c4

خواندن 2744 دفعه
آخرین ویرایش در 20 خرداد 1394